Národní rozvojová banka nabízí bezúročný úvěr FVE

Úvěr FVE přispívá ke zmírňování změn klimatu a pomáhá všem firmám a podnikatelům snižovat náklady na energie, posílit svou energetickou nezávislost a zároveň využívat čistou energii. Úvěr je určen pro živnostníky, podnikatele a firmy bez rozdílu velikosti.

Podpora fotovoltaických elektráren se týká instalací jen na podnikatelských budovách včetně přístřešků (např. pro automobily, stavební techniku, skladování atp.) s instalovaným výkonem od 1 kWp do 50 kWp včetně. Podmínkou je, že rezervovaný výkon, uvedený ve Smlouvě o připojení výrobny do distribuční soustavy činí maximálně 30 % instalovaného výkonu výrobny v odběrném místě.

Jedná se o finanční nástroj Fotovoltaické systémy s/bez akumulace (FVE) Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 (OP TAK).

Podpora na akumulaci elektrické energie může být poskytnuta pouze v případě, že akumulace je součástí investice do nové FVE.

31.srpna 2024 končí oblíbená Kotlíková dotace pro Středočeský kraj.

Poslední šance získat výhodnější dotaci oproti Nová zelená úsporám Light, kde bude probíhat příjem žádostí též na výměnu kotle avšak za jiných podmínek a také dotace bude nižší.

 

Kotlíková dotace:

Předmětem dotace přidělované konečným uživatelům dle tohoto Programu bude podpora výměny původního kotle na pevná paliva s ručním přikládáním 1. nebo 2. emisní třídy.

Podpora fyzickým osobám je poskytována formou dotace ve výši 95 % ze způsobilých výdajů dílčího projektu, a to s následujícími limity:

Nový zdroj tepla                                                                                               Max. dotace:

Kotel na biomasu s ručním přikládáním, včetně akumulační nádoby             130 000 Kč

Kotel na biomasu s automatickým přikládáním                                               130 000 Kč

Tepelné čerpadlo                                                                                             180 000 Kč 

 

Žadatel je vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti může být žadatelem v následujících případech:

a) žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně (ve smyslu §4, odst. 1 zákona č. 155/1955 Sb., o důchodovém pojištění)

b) žadatel (nebo některý z členů jeho domácnosti) v období od 1. 1. 2022 do doby podání žádosti o podporu pobíral příspěvek na bydlení (dávka státní sociální podpory dle zákona č. 177/1995 Sb., o státní sociální podpoře). Není nutné, aby příspěvek pobíral po celou dobu.

 

Nová zelená úsporám Light

Botel-Bio - kotel na biomasu vč. akumulační nádrže nebo kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva                   110 000 Kč

Kamna - lokální zdroj/zdroje na biomasu se samočinnou dodávkou paliva. Sálavé, teplovzdušné nebo s teplovodním výměníkem 50 000 Kč

TCV/TCV+ tepelné čerpadlo pro teplovodní systémy vytápění (vzduch – voda, země – voda, …)              130 000 Kč pouze na topení

TCV/TCV+ tepelné čerpadlo pro teplovodní systémy vytápění (vzduch – voda, země – voda, …)              150 000 Kč s ohřevem teplé vody

 

Žadatel a všichni členové domácnosti ke dni podání žádosti o podporu:

- pobírají starobní důchod a nevlastní další stavbu pro bydlení nebo podíl na takovéto nemovitosti, a to včetně bytu v bytovém domě nebo členský podíl v bytovém družstvu, který jim zajišťuje možnost užívání bytu

nebo

- pobírají invalidní důchod 3. stupně,

nebo 

jsou zahrnuti do okruhu společně posuzovaných osob v žádosti o příspěvek na bydlení v dané nemovitosti a na základě této žádosti je tento příspěvek některému ze členů domácnosti přiznán,

nebo

- jsou zahrnuti do okruhu společně posuzovaných osob v žádosti o přídavek na dítě žijící ve společné domácnosti se žadatelem a tento příspěvek je dítěti přiznán.

 

 

Prodlužen příjem žádostí a navýšen objem peněz na podporu energetických úspor u veřejných a památkových budov

Prodloužení příjmu a navýšení alokace se týká výzev ENERGov 1/2023 a ENERGov 2/2023 z Modernizačního fondu na energeticky efektivní rekonstrukce veřejných a památkově chráněných budov a reflektuje velký zájem ze strany veřejného sektoru.

Výzva ENERGov 1/2023 podporuje snižování energetické náročnosti a využití obnovitelných zdrojů energie u veřejných budov v Praze. Nyní nabízí žadatelům o třetinu více finančních prostředků, nově jsou k dispozici 2 miliardy korun. Příjem žádostí o dotaci bude otevřen až do konce letošního roku, tj. do 31. prosince 2024.

Výzva ENERGov 2/2023 je cílena na podporu renovací památkově chráněných či architektonicky cenných budov po celé České republice. Alokace této výzvy se zdvojnásobuje z původních 2 miliard korun na aktuální 4 miliardy korun. Žadatelé z veřejného sektoru mohou podávat žádosti o tyto prostředky do 31. října 2024.

Program ENERGov z Modernizačního fondu je zaměřen na podporu komplexních opatření vedoucích ke zlepšení energetické účinnosti a využití obnovitelných zdrojů ve veřejných budovách, budovách státu a veřejné infrastruktuře. Finanční prostředky lze využít na snížení energetické náročnosti budov, zlepšení kvality vnitřního prostředí v budovách, zvýšení adaptability na změnu klimatu a výstavbu či rekonstrukce obnovitelných zdrojů energie pro veřejné budovy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v květnu vyhlásilo dotační program Úspory energie - výzva II. Firmy a vybrané organizace tak mohly začít žádat o finanční podporu na zlepšení hospodaření s energií. Agentura pro podnikání a inovace (API) bude přijímat žádosti do 31. října 2025. Pro žadatele je připraveno celkem 5 miliard korun. Detaily programu představuje dotační specialista JINDŘICH SYROVÝ.

Co mohou firmy čerpat tento dotační program?

Jde o úspory energie v provozu, modernizace technologického vybavení, systémů a zařízení podniku. Týká se to také zateplování budov, je to vhodné pro firmy, které uvažují například o úspornějším řešení ve vytápění, případně o řízení fotovoltaiky, rekuperace tepla a podobné aktivity. Určující podmínkou je prokázaná úspora energie nejméně 30 procent. U zateplování budov se musí jednat o komplexní soubor opatření, často v kombinaci s úsporou z fotovoltaiky. Na druhou stranu je výše příspěvku až 80 procent ze způsobilých výdajů projektu, což by mohlo být značně motivující. V oblasti dotace na modernizaci technologií se jedná až o 65 procent, to může být atraktivnější, než hledat náhradu stroje novějším, ale použitým „bazarovým“ i, který dotován být nemůže.

Co dále musíte splňovat?

Žadatel musí být podnik, není zde však omezení na počet žádostí na jedno IČO. Výše příspěvku se pak odvíjí od lokality, kde velikost působí a zároveň od jeho velikosti. Dále od typu aktivity. Žádost je nutné podat do konce října příštího roku, avšak realizace projektu je nastavena do 31. října 2026. U renovací budov je to vcelku hraniční termín, tam tedy doporučujeme s žádostí neotálet. Případně lze využít možností pro prodloužení tohoto termínu. Co se týče lokality, je vyloučena Praha, tam máme možnost zvýhodněného „bezúročného“ úvěru od Národní rozvojové banky. Při nesplnění požadované míry úspory dle podmínek v OP TAK – úspory energie je možné požádat o zvýhodněný úvěr s možností dotace také od Národní rozvojové banky. 

Na jaké případné komplikace zde může žadatel narazit? 

Vidíme tu dva zásadní body u technologií. Ten první je v omezení nových zařízení na zemní plyn, která vůbec podporována nejsou. Takže pokud by chtěl žadatel přejít například ze stroje využívajícího páru jako hlavního energonositele na nové zařízení, které by využívalo plyn, tak to podpořit nelze. Ani za předpokladu požadované třicetiprocentní úspory. Kritéria je nastavena tak, že využití fosilního paliva ani uhlí nejsou způsobilé výdaji. Druhé omezení vidíme v případě, že podnikatel uvažuje o investicích do stávajících zařízení. O již vynaložené částky pak ponižujeme možný základ způsobilých výdajů. Výše dotace se tedy vypočítává z nové technologie.

Zvládne žadatele veškerou projektovou administrativu sám?

Pokud na to má vyčleněného zaměstnance na plný úvazek, který s tím mám zkušenosti, tak ano. Většinou se ale firmy obracejí na nás nebo na jiné agentury, které jim vše zařídí. Kromě té obecné administrativy je tam i část přílohová, například energetický posudek, který je povinný a je zpracovaný energetickým specialistou s příslušným osvědčením. Tímto posudkem žadatel potvrzuje, že uvažovaná technologie má reálný základ pro dosažení úspory energie 30 procent. U zateplení je zpracována i projektová dokumentace a položkový rozpočet se výkazem výměr. Tuto dokumentaci musí zpracovat také osoba s osvědčením, takže to celý žadatel obvykle nezařizuje a raději přenechává specialistům.

Na co závěrem ještě upozornit?

Důležité je, že s realizací lze začít až po podání žádosti. Do způsobilých výdajů patří také energetický posudek, který může být zpracován ještě před podáním žádosti, ten je financovaný do 50ti procent. Doba udržitelnosti výsledku je po ukončení realizace 3 a 5 let dle velikosti podniku. V průběhu této doby se musí úspora prokázat revizním energetickým posudkem. Je tedy nutné průběžně monitorovat spotřebu energií a sledovat, zda se cíli blížíme, nebo jsme na něj již dosáhli.