Nová zelená úsporám pro bytové domy v Praze

16 / 03

Začíná příjem žádostí na zateplení bytových domů v Praze.

Vlastníci bytových domů na území hlavního města Prahy mohou od 15. 3. 2016 podávat žádosti o dotaci na energeticky úsporná opatření do kontinuální výzvy programu Nová zelená úsporám. Peníze mohou získat na zateplení a výměnu oken i dveří, ale také na výměnu kotle na tuhá paliva nebo instalaci solárního systému, rekuperaci, vypracování projektu a technický dozor. Díky tzv. kontinuálním výzvám, kde příjem žádostí o dotaci na Státním fondu životního prostředí ČR potrvá až do konce roku 2021, se NZÚ stává stabilním a předvídatelným programem, se kterým mohou žadatelé dlouhodobě počítat.
 
 Kontinuální výzva pro pražské bytové domy nově nabízí podporu až do výše 30 %způsobilých výdajů projektu. Výše dotace z programu Nová zelená úsporám se odvíjí od dosažených energetických úspor.

Novinkou u podpory pro bytové domy je navýšení maximální výše dotace z 20 na 30 % způsobilých výdajů. Úspěšní žadatelé, kteří podali žádost v rámci první výzvy z loňského roku, budou mít možnost žádost převést do této kontinuální výzvy s výhodnějšími podmínkami a dosáhnout tak na vyšší dotaci.
 Žadatelům postačí zrušit svou původní žádost a podat si elektronicky novou, všechny ostatní podklady se ale využijí z původní žádosti. Nebude se tak muset znovu dokládat projektová dokumentace a energetické hodnocení. Stejně tak kontrola žádosti proběhne ve zrychleném režimu.

Oprávnění žadatelé:
společenství vlastníků (bytových) jednotek, bytová družstva, fyzické a právnické osoby, včetně městských částí.
Zažádat o dotaci můžou před realizací podporovaných opatření, v průběhu i po dokončení realizace. Pro posouzení způsobilosti výdajů je stanoveno rozhodné datum 24 měsíců před datem evidence žádosti a zároveň ne dříve než 1. 1. 2015.

 
 
Kontinuální výzva pro bytové domy v kostce

  • Pouze pro bytové domy na území hl. m. Prahy.
  • Program koordinován s IROP – zvýšení max. míry podpory až na 30 % z celkových způsobilých výdajů.
  • Kontinuální výzva - není omezena lhůtou pro podání žádosti o dotaci, ale dobou trvání programu Nová zelená úsporám, tedy datem 31. 12. 2021.
  • Žádosti, pro které nebudou v době jejich podání aktuálně volné finanční prostředky, budou zařazeny do zásobníku žádostí, ze kterého budou postupně přesouvány do řádné administrace, tak jak budou postupovat výnosy z prodeje emisních povolenek. MŽP bude průběžně informovat veřejnost o dostupných prostředcích a stavu programu.
  • Obnovitelné zdroje lze nově podpořit i samostatně bez přímé vazby na realizaci zateplení.
  • Nově je možné získat příspěvek na fotovoltaické systémy, plynová tepelná čerpadla a zdroje na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.
  • Dotaci lze využít na zajištění energetického hodnocení, projektové dokumentace a odborného technického dozoru.
  • Rychlá administrace - 3 týdny na schválení žádosti, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny na vyplacení dotace.
  • Méně papírování - méně povinných dokladů a ověřených kopií.
  • Žádosti budou moci žadatelé elektronicky podávat od 15. března 2016 od 10 hodin do 31. 12. 2021.


© 2019, SIGMIN, a.s. - všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑